Manifest Rewolucyjnej Armii Powstańczej Ukrainy

Picture
Kim są "machnowcy" i o jaką sprawę walczą ?

"Machnowcy" są chłopami i robotnikami, którzy powstali w 1918 roku przeciw brutalności burżuazji, władzy Niemiec i Austro-Węgier oraz hetmanowi Ukrainy. "Machnowcy" są pracownikami którzy rozwinęli sztandar walki z Denikinem i wszelkimi formami represji, fałszu i przemocy, bez względu na to z czego wynikają. "Machnowcy" są tymi samymi pracownikami, którzy, przez całe swoje życie wzbogacali i tuczyli burżuazję, a obecnie szczególnie sowietów.

Dlaczego nazywa się ich "machnowcami"?

Ponieważ w czasie najcięższych i najtrudniejszych chwil działania na Ukrainie reakcji w naszych szeregach był niezłomny przyjaciel i bojownik, Machno, którego głos brzmiał na całej Ukrainie, w proteście przeciw każdemu aktowi przemocy wobec pracujących, zwołując ich do walki przeciw ciemiężycielom, rabusiom, uzurpatorom i oszukującym ich politycznym szarlatanom. Do dzisiaj głos ten brzmi wśród nas, w naszych szeregach, niezmienny w nawoływaniu do walki o ostateczny cel o emancypację i wyzwolenie pracujących spod każdego i jakiegokolwiek ucisku.

Jak chcecie osiągnąć to wyzwolenie?

Poprzez obalenie monarchistycznego rządu koalicyjnego, republikańskiego rządu socjaldemokratów oraz bolszewckiego rządu komunistycznego. W ich miejsce w wyniku wolnych wyborów muszą być wyłonione rady robotnicze. One stworzą rząd, z całkowitymi, pisanymi prawami. Organizacja rad nie jest autorytarna ( w przeciwieństwie do Socjaldemokratów i Bolszewików-Komunistów, którzy udają że tworzą obecnie rady). Jest najczystszą formą antyautorytarną, i przeciwną państwowemu socjalizmowi, wyrazana poprzez wolną organizację życia społecznego pracujących, niezależnego od władz: życia w którym szczęście jest celem samym w sobie, w myśl zasad solidarności, przyjaźnii równości.

Jak "machnowcy" postrzegają władzę rad?

Pracujący sami muszą wybierać własne rady (sowiety) które mają spełniać życzenia oraz instrukcje właśnie samych pracujących. Będą to więc rady wykonawcze, a nie rządzące. Ziemia, fabryki, farmy, kopalnie, transport itp. powinny należeć do pracowników, którzy pracują więc muszą być uspołecznione.

Jakie są drogi do ostatecznego celu "machnowców"?

Stała i niezmienna walka rewolucyjna przeciw całemu fałszowi, arbitralności i przemocy, nieważne skąd pochodzących, walka do śmierci: wolność wypowiedzi, sprawiedliwy podział dóbr oraz walka zbrojna. Tylko poprzez obalenie każdego rządzącego, każdego reprezentanta władzy, poprzez radykalne zniszczeni każdego ekonomicznego i politycznego fałszu państwowego i zniszczenie państwa w wyniku rewolucji społecznej może zostać osiągnięty system rad robotniczych oraz chłopskich i zapewniony postęp w kierunku socjalizmu.

Inicjatywa uczniowska

Picture
Nasz "manifest"

Celem Inicjatywy Uczniowskiej jest propagowanie oraz realizowanie w praktyce idei szkół wolnościowych opartych na samorządzie uczniów i partnerstwie w stosunkach uczeń-nauczyciel. Inicjatywę tworzą uczniowie i uczennice, którym nie jest obojętne, w jakich warunkach się uczą i rozwijają, a przy okazji chcą zmieniać otaczającą ich rzeczywistość. Wierzymy w możliwość zmiany dotychczasowego, państwowego systemu nauczania w wolnościową edukację bez narzuconych zakazów i nakazów, których jedynym celem jest krępowanie ucznia. Szkoła powinna rozwijać krytycyzm, zdolność samodzielnego myślenia, a nie wspierać ślepe uleganie odgórnie narzuconym autorytetom. Opowiadamy się także za prowadzeniem nauki bez narzucania jakichkolwiek ideologii (w tym religijnych), gdyż jest to szkodliwe ograniczenie wolności i samodzielności człowieka, który pragnie się rozwijać w kierunku, jaki preferuje.

Młodzi ludzie, którzy kształcą się od podstawówki po studia, mają własne zdanie. Niestety sytuacja jest taka, że często są dyskryminowani z racji wieku i braku doświadczenia. Jednym z głównych celów Inicjatywy Uczniowskiej jest budowa solidarności wśród młodzieży, wspierania się nawzajem w dążeniu do samostanowienia uczniów w ich własnym środowisku. Podstawową sprawą, którą Inicjatywa Uczniowska powinna się zająć, jest zmiana organizacji samorządów w szkołach, które obecnie są obcym ciałem dla przeciętnego ucznia i w związku z tym bardzo często nie ma on możliwości wpływania na działanie szkoły.
Chcemy działać w myśl hasła: Szkołę tworzą jej uczniowie. Naturalnym prawem człowieka jest współdecydowanie bezpośrednie w sprawach, które dotyczą jego środowiska. W naszym przypadku szkoły. Ponadto Inicjatywa wspiera działania samopomocowe wśród uczniów (np. Koła samokształceniowe, pomoc materialną dla biedniejszych uczniów, itd.).

Sprzeciwiamy się niesprawiedliwości nauczycieli w stosunku do uczniów. Często nauczyciele unikają konsekwencji za zastraszanie ucznia. Nie można zaakceptować takiej sytuacji. W mediach pojawiają się niejednokrotnie wyrwane z kontekstu obrazy o "narastającej agresji uczniów w szkołach". Pomija się oczywisty fakt, że agresja w szkole wynika przede wszystkim z sytuacji ekonomicznej środowiska w jakim wychowują się uczniowie. Bieda i wykluczenie społeczne przekładają się na wzrost agresji w całym społeczeństwie, a nie jedynie wśród młodzieży. Bez likwidacji przyczyn tej sytuacji, bez likwidacji biedy i kapitalistycznej logiki wyzysku i bezwzględnej konkurencji, nie da się uzdrowić także sytuacji w szkole.

Sprzeciwiamy się również wszelkim przejawom dyskryminacji ze względu na płeć, orientację seksualną, czy kolor skóry.

Każdy uczeń, któremu bliskie są idee niehierarchicznej samorządności, samopomocy i samoorganizacji, pragnący w jakikolwiek sposób wspomóc Inicjatywę, zostanie przyjęty z otwartymi ramionami.

czas już przejąć inicjatywę!


http://iu.bzzz.net